ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահե Էնֆիաջյանը դեկտեմբերի 8-ին հանդիպել է Հայաստանում Ֆրանսիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ժոնաթան Լաքոտի հետ:
Ողջունելով հյուրին՝ Վահե Էնֆիաջյանը երախտագիտություն է հայտնել Ֆրանսիայի իշխանություններին եւ բարեկամ ժողովրդին՝ սեպտեմբերի 27-ին թուրք-ադրբեջանական տանդեմի սանձազերծած պատերազմի ընթացքում, ինչպես նաեւ հետպատերազմական շրջանում ստեղծված իրավիճակը հաղթահարելուն եւ խնդրի լուծումը խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով լուծելուն միտված ջանքերի համար: Նա ընդգծել է, որ պատերազմական գործողություններին Թուրքիայի անմիջական ներգրավումն ու վարձկանների մասնակցությունը փաստ էր, սակայն ի տարբերություն Ֆրանսիայի՝ քաղաքակիրթ աշխարհի կողմից որոշ դեպքերում այդ իրողությունը համարժեք չդատապարտվեց: Այս համատեքստում Վահե Էնֆիաջյանը բարձր է գնահատել Ֆրանսիայի խորհրդարանի երկու պալատների կողմից Արցախի Հանրապետության ճանաչմանը վերաբերող բանաձեւի ընդունումը: Դեսպանն իր հերթին նշել է, որ դա Հայաստանի նկատմամբ համերաշխության ուղերձ է եւ ունի քաղաքական մեծ նշանակություն:
ԼՂ հակամարտության կարգավորման գործընթացում ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձեւաչափը՝ ընդգծելով Ֆրանսիայի առանցքային դերակատարումը: Վահե Էնֆիաջյանը փաստել է, որ հաճախ խնդիրը տարածքային վեճ է ներկայացվում, բայց իրականում այն պայքար է ինքնորոշման համար, մարդկանց իրավունքների իրացման հարց է:
Դեսպանը, անդրադառնալով նոյեմբերի 9-ին ստորագրված հայտարարության կարեւորությանը, նշել է, որ դրանով, սակայն, բոլոր խնդիրներին լուծում չի տրվել եւ այս առումով կարեւոր անելիք ունի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը: Այդ ձեւաչափը, ըստ Ժոնաթան Լաքոտի, հնարավորություն է տալիս խոսելու երկու կողմերի հետ: Դեսպանի խոսքով՝ պետք է վերսկսվեն բանակցությունները հայտարարության մեջ չներառված հարցերի շուրջ՝ ԼՂ կարգավիճակը հստակեցված չէ, պետք է ապահովել տեղահանվածների վերադարձ, ավելի կայուն կարգավիճակ տալ Լաչինի միջանցքին, ամրապնդել Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ նոր սահմանը, պահպանել հայկական պատմամշակութային եւ հոգեւոր ժառանգությունը: Դեսպանն անդրադարձել է նաեւ ռազմագերիների վերադարձի խնդրին:
Կողմերն անդրադարձել են երկու ժողովուրդների միջեւ բազմադարյա կապերին եւ ամուր համագործակցությանը տարբեր մակարդակներում:

8 декабря вице-спикер НС В.Энфиаджян встретился с Чрезвычайным и Полномочным послом Французской Республики в Армении Жонатаном Лакотом.
Приветствуя гостя, В.Энфиаджян выразил признательность властям и дружественному народу Франции за усилия в преодолении ситуации, создавшейся в ходе   развязанной 27 сентября  турецко-азербайджанским тандемом войны, а также в решении проблемы путем мирных переговоров в послевоенное время. Он подчеркнул, что непосредственное участие Турции в военных действиях и участие наемников – факт, однако, в отличие от Франции, эта реальность в некоторых случаях не получила надлежащей оценки цивилизованного мира. В этом контексте В.Энфиаджян высоко оценил принятие обеими палатами французского парламента резолюции о признании Республики Арцах. Посол в свою очередь отметил, что это послание солидарности с Арменией имеет весомое политическое значение.
В процессе урегулировании НК-конфликта вице-спикер НС подчеркнул важность формата Минской группы ОБСЕ, особо выделив ключевую роль Франции. В.Энфиаджян констатировал, что зачастую проблема представляется как территориальный спор, но в действительности это борьба за самоопределение, вопрос реализации прав людей.
Посол, обратившись к важности подписанного 9 ноября заявления, отметил, что этим, однако, не дано решения всем проблемам и в этом аспекте роль сопредседательства МГ ОБСЕ важна.   Данный формат, по г-ну Лакоту, позволяет говорить с обеими сторонами. По словам посла, должны возобновиться переговоры вокруг не включенных в заявление вопросов:  статус НК не уточнен, необходимо обеспечить возвращение перемещенных лиц, придать более стабильный статус Лачинскому коридору, укрепить новую границу между Арменией и Азербайджаном, сохранить армянское историко-культурное и духовное наследие. Посол коснулся также проблемы возвращения военнопленных.